Plamy z oleju silnikowego – jak je usunąć?

0
Plamy z oleju silnikowego - jak je usunąć

Plamy z oleju silnikowego - jak je usunąć

Plamy z oleju spożywczego lub silnikowego należą do gatunku najcięższych do usunięcia. Wiele osób uważa, że plama z oleju praktycznie spisuje ubranie na straty. Olej jest trudny do zmycia, ponieważ wchodzi między nitki tkaniny i dzięki temu skutecznie opiera się detergentom. Naprawa samochodu, czy innych maszyn wiąże się z ryzykiem poplamienia ubrań olejem silnikowym i wielkich problemów z praniem.

Plama z oleju silnikowego – trudny przeciwnik

Osoby, które pracują w warsztatach samochodowych lub przy naprawie maszyn produkcyjnych wiedzą, że do takich urządzeń silnikowych nie podchodzi się w garniturze, ulubionym dresie, czy jeansach, tylko w ubraniu roboczym.  Bez względu na rodzaj zabrudzonej tkaniny usunięcie plamy po oleju silnikowym to wyzwanie.  Warto dodać, że taka plama ma bardzo nieprzyjemny zapach. Liczy się czas – im szybciej podejmie się działania w celu wywabienia plamy po oleju, tym większa szansa na sukces. 

Pierwszym krokiem w walce z tak trudnym „nieprzyjacielem”, jak plama z oleju silnikowego jest namoczenie pobrudzonej odzieży w wodzie z proszkiem do prania. Jednocześnie plamę należy podlewać płynem do naczyń. Przy takim postępowaniu jest szansa, że tłuste zabrudzenie wyrządzi mniej szkód w strukturze tkaniny i wywabienie plamy z oleju będzie łatwiejsze. Plama, która zdążyła w pełni przeniknąć i zaschnąć na odzieży jest o wiele trudniejsza do wyprania niż świeże zabrudzenie.

Usuwanie plam z oleju silnikowego po dłuższym czasie

Bywają sytuacje, że nie ma możliwości szybkiego zaprania plamy po oleju silnikowym.  Walkę z plamą warto rozpocząć jak najwcześniej od zmoczenia ubrania gorącą wodą pod ciśnieniem. Spranie plamy po oleju po długim czasie wymaga użycia specjalnej pasty BHP, która radzi sobie z takimi zabrudzeniami i jest przystosowana do zastosowania przy silnych zabrudzeniach ze smarów i olejów. Pastę BHP należy pozostawić na ubraniu co najmniej dwadzieścia minut i dokładnie wypukać. Następnie warto zaaplikować oliwkę dla dzieci w zabrudzone miejsce, po czym wyprać w maksymalnej temperaturze w pralce. Jeżeli do pralki włoży się odzież poplamioną olejem silnikowym, to nie wolno dokładać innych ciuchów. Pranie powinno być rozwieszone w miejscu zacienionym i suchym.

Kilka prań

Usuwanie plamy z oleju silnikowego z jeansów może nie udać się za pierwszym razem, pomimo wykonania wszystkich opisanych wcześniej czynności. W takiej sytuacji możliwe są dwa rozwiązania: powtórzenie całej procedury lub zakup dobrej jakości odplamiacza, ewentualnie specjalistycznych środków do tego typu zabrudzeń dostępnych w sklepach motoryzacyjnych lub w internecie. 

Zazwyczaj pomaga preparat do mycia silnika, który trzeba rozprowadzić na brudzie i poczekać kilka godzin aż się wchłonie. Po tym czasie wystarczy przepłukać spodnie. Tłustą plamę na jeansach lub kurtce można spróbować wywabić przy pomocy masła lub margaryny, które należy nałożyć na zabrudzenie. Pomysł może w pierwszej chwili wydawać się dziwny. Wspomniane produkty spożywcze szybko rozmiękczą plamę. Za pomocą szmatki ściera się tłuszcz wraz z zabrudzeniami, po czym nakłada się jeden z silnych odplamiaczy i zostawia na godzinę. Ostatnim etapem walki z tłustą plamą jest wypranie spodni w pralce.

Usuwanie plamy po oleju silnikowym wymaga cierpliwości, kilku prań i posiadania domowego arsenału środków do pozbywania się uporczywych zabrudzeń.

Środki bezpieczeństwa w trakcie walki z plamami

Eksperci motoryzacyjni radzą, aby podczas prania odzieży, na której powstała plama z oleju silnikowego zawsze nosić rękawiczki ochronne i pracować tylko w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Chemię stosowaną do usuwania uporczywych i tłustych zabrudzeń należy przechowywać poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

Plamy po oleju silnikowym są bardzo trudne do usunięcia. Może nawet zastosowanie mocnej, specjalistycznej chemii okaże się zbyt słabą bronią i ulubione ubrania będą się nadawały co najwyżej do prac w garażu. Powodzenie w usuwaniu tłustych zabrudzeń zależy od tego, jak szybko po powstaniu brudu zostanie podjęte działania ratujące poplamioną odzież.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *