Wiatraki ogrodowe – mała architektura ogrodu

2
Wiatraki ogrodowe – mała architektura ogrodu 2

Wiatraki ogrodowe – mała architektura ogrodu 2

Ogród powinien być stylowy, przyciągąć wzrok i umilać czas. Oprócz roślin i wygodniej ścieżki do ogrodu można wstawić małą architekturę, np.: alatanki, czy wiatraki. Elementy architektury ogrodowej wyglądają stylowo, nowocześnie , a jednoczeście stanowią uwspółcześnienie tradycji ozdabiania ogrodów drawnianymi elementami. Wiatraki mogą służyć jedynie jako ozdoba lub też stanowić przydomową mini turbinę i wytwarzać prąd.

Wiatrak drewniany – funkcjonalna ozdoba

Wiatraki ogrodowe znów stały się modne i wyszły poza obszar kolorowych zabawek dla najmłodszych. Wiatraki dla dzieci służą do zabawy, ale także od odstraszania ptaków i szkodników z ogródka. Tego typu wiatraczki są tanie, można je kupić nawet na targowiskach i odpustach. Z kolei wiatraki drewniane to element małej architektury, która uatrakcyjnia ogród. Nie trzeba ich kupować w sklepie, można wykonać samemu i cieszyć oko czymś, co zostało zbudowane samodzielnie.

Budowa wiatraka

Wiatrak ogrodowy krok po kroku jest łatwiejszy do wykonania niż wydaje się w pierwszej chwili. Przygotowanie do postawienia wiatraka należy zacząć od projektu – trzeba zdecydować, czy wiatrak  ogrodowy z drewna będzie jedynie ozdobą, czy będzie służył jako niewielki skład na narzędzia ogrodnicze, grilla, itp. W drugim wypadku pracy nie jest dużo więcej, a wiatrak i przy okazji skład narzędzi jest pomocny w funkcjonowaniu ogrodu. Drewno do budowy wiatraka musi być wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne. Najlepiej użyć dębowych desek, choć szkielet można wykonać z drewna sosnowego. Szkielet powinien być nieco szerszy u podstawy i zwężać się w górę. Następnie obija się szkielet przygotowanymi wcześniej deskami dębowymi. Postawa wiatraka powinna być solidna i najlepiej wkopana głęboko w ziemię. Najtrudniejsze jest zrobienie skrzydeł wiatraka, które będą swobodnie obracały się i zapewniały przyjemne chłodzenie w upalne dni. Całość należy wykończyć farbą do drewna.

Jak zrobić wiatrak solarny

Niewielkie turbiny w kształcie wiatraka mogą produkować prąd na potrzeby użytkownika. Wiatrak solarny umieszcza się jak najbliżej domu. Budynek może wpłynąć na siłę wiatru. Wiatraki solarne instaluje się na masztach. Przed postawieniem firma specjalizująca się produkcji wiatraków, wykonuje pomiary nasilenia wiatru i wykonuje obliczenia siły wiatru i na tej podstawie określa opłacalność inwestycji. Obracająca się turbina jest źródłem hałasu, ale przy odpowiednim dopracowaniu turbiny, nie zakłóci ona rodzinnej atmosfery. Wiatraki można instalować bez pozwolenia na budowę, jeśli są obiektami wolnostojącymi, czyli nie mają stałego połączenia z gruntem.

Wiatrak przydomowy zwraca się po kilku latach. Wiatrak solarny nie wyprodukuje tyle energii, aby wystarczyło na funkcjonowanie całego domu. Jest to wystarczająca ilość do oświetlenia altanki lub do domku letniskowego. Wiatraki po latach niebytu, wiatraki powróciły unowocześnione, wykonane z różnych materiałów. Część z nich może być nawet dodatkową energią.

2 thoughts on “Wiatraki ogrodowe – mała architektura ogrodu

  1. Ja mam własny wiatrak w ogrodzie. co prawda, jego skonstruowanie zajęło mi trochę czasu, ale teraz mam to cudo w ogrodzie 😉

  2. Widziałam wiatraki ogrodowe w sklepach ogrodniczych. Miałam wrażenie, że to ozdoba ustawiona w ogrodzie z myślą o dzieciach. Zobaczyłam wiatrak drewniany w ogrodzie u koleżanki i okazało się piękne wygląda na tle zieleni oraz kolorowych kwiatów. Tak bajkowo i sielsko. Zastanawiam się, czy nie zdecydować się na takie cacko w ogrodzie. Przecież można go wykonać samodzielnie – potrzebne są jedynie czas i odrobina zapału. Dzięki za wskazówki jak to zrobić. Nie wydaje się to bardzo trudnym zadaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *