Jak umeblować małą sypialnię dla gości?

0
Jak umeblować małą sypialnię dla gości

Jak umeblować małą sypialnię dla gości

Sypialnia gościnna na co dzień może pełnić funkcję zapasowego saloniku lub domowej biblioteki. Jednak nie może w niej zabraknąć wygodnego miejsca do spania i pojemnej szafy – goście na pewno to docenią. Jak zatem połączyć funkcję sypialni i pokoju dziennego w małym pomieszczeniu? Dobrze dobrane meble ułatwią to zadanie.

Jakie łóżko wybrać do sypialni gościnnej?

Urządzając małą sypialnię dla gości, często musimy szukać kompromisu między jej funkcjonalnością a brakiem miejsca. W sypialni dla gości na pewno musi się znaleźć łóżko, ale niekoniecznie musi to być duże łoże kolonialne z grubym materacem. Równie dobrze sprawdzi się sofa lub kanapa rozkładana z funkcją spania.

Sofy i kanapy z funkcją spania wyglądem niczym nie odbiegają od klasycznych sof i kanap do salonu, a w razie potrzeby są bardzo wygodnym legowiskiem.

Często pada pytanie: „Czym różni się sofa od kanapy?”. Różnice są bardzo płynne i na ogół producenci używają tych nazw zamiennie, jednak co do zasady sofa jest rozkładana do przodu, kanapa natomiast do boku.

Kanapy sofy z funkcją spania sprzedawane są w różnych rozmiarach, jednak do gościnnej sypialni warto kupić co najmniej dwuosobową. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, obok może stanąć mała rozkładana sofa jednoosobowa, która w dzień będzie służyła za obszerny fotel, a w razie potrzeby stanie się dodatkowym miejscem do spania.

Argumentem, który przemawia za takim wyborem, jest też cena. Tanie sofy i kanapy rozkładane z funkcją spania nie ustępują jakością drogim meblom, szczególnie jeśli są rzadko używane.

Kupując sofy lub kanapy rozkładane z funkcją spania, warto się upewnić, czy mają pojemnik na pościel. W małym pokoju to rozwiązanie pozwoli na dużą oszczędność miejsca.

Jak wybrać niedużą, ale pojemną szafę do pokoju gościnnego?

Nawet jeśli goście nie przybywają na długi czas, na pewno będą potrzebowali szafy ubraniowej. Nikt nie lubi przechowywać ubrań w walizce, nawet tylko kilka dni.

W małych sypialniach bardzo dobrze sprawdzają się szafy ubraniowe przesuwne, czyli takie, w których otwiera się drzwi poprzez ich przesuwanie, a nie odchylanie. To rozwiązanie jest idealne do małych pomieszczeń, w których nie zawsze jest dość miejsca na otwarcie szafy na oścież.

Szafa ubraniowa do sypialni gościnnej nie musi być bardzo szeroka. Dobrze natomiast zadbać, by była wysoka i dość głęboka. Nawet dodatkowe dziesięć lub dwadzieścia centymetrów zrobi różnicę. Jeśli szafa na ubrania zamiast drzwi będzie miała lustro, pozwoli to optycznie powiększyć pomieszczenie. Trzeba tylko pamiętać, by nie ustawiać takiej szafy naprzeciwko okna – dekoratorzy wnętrz zgodnie twierdzą, że lustro i okno powinny być ustawione do siebie pod kątem prostym.

Szafę do sypialni można kupić gotową lub zamówić na konkretny wymiar. Jeśli jednak chcemy kupić tanią szafę ubraniową, trzeba postawić na gotowe rozwiązania. Nie są one zresztą złe, tanie szafy rozsuwane do sypialni mają standardowe rozmiary i to największa różnica względem szaf robionych na wymiar. Nie odbiegają od nich jakością.

Czy w sypialni gościnnej sprawdzi się narożnik z funkcją spania?

Narożnik z funkcją spania to bardzo estetyczne i stylowe rozwiązanie, idealne do małych pomieszczeń.

W dzień są idealnym siedziskiem dla kilku osób zgromadzonych wokół stolika kawowego. W nocy pozornie nieduży narożnik rozkładany może stać się całkiem obszernym łóżkiem.

Narożnik, zwany czasem rogówką z funkcją spania, sprawdzi się też jako wygodne siedzisko do salonu. W razie potrzeby może być wykorzystany awaryjnie jako dodatkowe miejsce noclegowe. Podobnie można wykorzystać kanapy narożne do salonu. Meble narożne w salonie pozwalają na ciekawszą aranżację przestrzeni i jej optymalne wykorzystanie.

W małej sypialni natomiast narożniki rozkładane z funkcją spania potrafią sprawić, że pomieszczenie wyda się dużo bardziej obszerne, niż jest w rzeczywistości. Ma to znaczenie szczególnie wówczas, gdy sypialnia jest na co dzień wykorzystywana jako dodatkowy pokój dzienny.

Narożniki z funkcją spania można tanio kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych. W każdym przypadku warto się upewnić, że narożniki, rogówki i kanapy z funkcją spania mają pojemnik na pościel i że ich wielkość jest dobrze dopasowana do gabarytów sypialni.

Narożniki rozkładane do salonu i sypialni przeżywają prawdziwy renesans. Są niezbędnym dodatkiem do wnętrz w stylu retro i vintage, ale dobrze czują się też w klasycznych i nowoczesnych aranżacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *