Uroczy krzew tamaryszek

2
Uroczy krzew tamaryszek

Uroczy krzew tamaryszek

Ogród powinien przyciągać wzrok pięknem roślin. Odpowiednio skomponowane rośliny to klucz do ogrodu marzeń. Wśród wyjątkowo pięknych krzewów swoje miejsce ma tamaryszek. Zachwycające delikatne różowe kwiatki na łukowatych pędach poruszające się pod wpływem nawet lekkiego wietrzyku sprawiają, że obok tego krzewu trudno przejść obojętnie. Jego ozdobny wygląd nie ulega wątpliwości. Aby zapewnić piękny kwiatostan, trzeba krzew regularnie przecinać.

Tamaryszek – roślina na piaszczyste podłoże

Zaletą tamaryszka oprócz jego pięknego wyglądu, jest to, że nie ma on zbyt dużych wymagań glebowych i bez problemu radzi sobie na piaszczystych i słonecznych stanowiskach. Tamaryszek doskonale przystosowuje się do takich warunków, co cieszy właścicieli ogrodów, ponieważ z piaszczystego terenu mogą stworzyć urokliwy zakątek. Na świecie występuje dziesiątki gatunków tej rośliny – ich cechą charakterystyczną jest wyrastanie na piaszczystych i suchych stepach, a nawet w warunkach pustynnych. Dodatkową pozytywną cechą tamaryszka jest wytrzymałość na zasolenie i zanieczyszczenie powietrza, co w naszym kraju przesądza o popularności tej rośliny. Może ona pięknie rosnąć nawet w ogrodach ulokowanych blisko dróg szybkiego ruchu, czy niedalekim sąsiedztwie od terenów przemysłowych.

Dekoracyjność tamaryszka

Jednym z powodów popularności tamaryszka w polskich ogrodach jest jego dekoracyjność – jego pędy są bardzo cienkie, a liście mają postać niewielkich łusek lub igiełek. Różowe drobne kwiaty układające się w grona dodają roślinie uroku i pięknie prezentują się na tle zielonego, zadbanego trawnika.

Warunki uprawy tamaryszka

Tamaryszek to krzew, który swoje piękno prezentuje na stanowiskach słonecznych, nie lubi nawet półcienia. Sadzi się na glebach lekkich, piaszczystych i przepuszczalnych. Jedynie zaraz po posadzeniu, w trakcie rozbudowy systemu korzennego wymagają nawodnienia. Starsze okazy nie wymagają nawodnienia ani nawożenia, ponieważ wytwarzają bardzo głębokie korzenie i świetnie radzą sobie nawet podczas suszy. Tamaryszek jest idealną rośliną dla osób, które rozpoczynają przygodę z ogrodnictwem lub nie mają czasu na wykonywanie wielu zabiegów pielęgnacyjnych przy roślinach. Głęboki system korzeniowy praktycznie uniemożliwia przesadzanie tamaryszka. Dla uzyskania cudownego wyglądu krzewu wskazane jest regularne przecinanie. Tamaryszki wykorzystuje się jako rośliny na żywopłot i wykonuje cięcie nawet kilka razy w roku. Warto wiedzieć, że tamaryszki osiągają duże rozmiary, mogą mieć wysokość nawet 4 metrów, są rozłożyste i potrzebują dużo miejsca w ogrodzie. W okresie jesieni tamaryszek zmienia barwę na żółtą.

W Polsce najpopularniejsze są uprawy trzech gatunków tamaryszka: drobnokwiatowego, pięciopręcikowego i francuskiego. Gatunki różnią się od siebie głównie okresem kwitnienia i wielkością kwiatostanu. Tamaryszki nie lubią podłoży podmokłych i miejsc w cieniu. Sadzi się je wczesną wiosną. Od razu trzeba wybrać miejsce stałe, ponieważ ze względu na bardzo rozbudowany system korzeniowy nie można tego krzewu przesadzać.

2 thoughts on “Uroczy krzew tamaryszek

  1. Tamaryszka postanowiłam posadzić w tym roku i jestem ciekawa, jaki uzyskam efekt! Na razie roślinka wygląda świetnie.

  2. Posadziłam tamaryszka, bo słyszałam wiele dobrego o tej roślinie. Przyjęła się i mam piękny krzew. Poważnie rozważam dokupienie sadzonek i zrobienie żywopłotu. Tylko na początku konieczna była niewielka pielęgnacja. Obecnie jedynie regularnie przecinam. Kwiatostan w różowe grona jest cudny. Zachwycają się sąsiadki. Upiększa ogród. Nie jestem doświadczoną ogrodniczką. Mieszkam na Śląsku, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest problemem, a mimo tego tamaryszek wygląda pięknie, więc prawdą jest, że znosi trudne warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *