Czym różni się wełna skalna od wełny szklanej?

0
Czym różni się wełna skalna od wełny szklanej

Czym różni się wełna skalna od wełny szklanej

Kiedy w domu chcesz ocieplić strop, dach czy ścianę przy nieogrzewanym garażu, zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego materiału izolacyjnego. W wielu miejscach doskonale sprawdzi się wełna mineralna. Przeglądając oferty, natkniesz się jednak na dwa jej rodzaje: skalną i szklaną. Czym właściwie się one różnią i która będzie lepiej pasowała do miejsca, które planujesz ocieplić? Poniżej znajdziesz różnice, które zachodzą pomiędzy tymi dwoma materiałami. Choć są niewielkie, to mogą jednak wpłynąć na Twój wybór.

Wełna szklana i skalna – różnice w produkcji i cenie

Wełna szklana i skalna, choć wyglądają podobnie, to jednak są produkowane z zupełnie innych materiałów. Wełna szklana jest produkowana z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej. Oba materiały są roztapiane w wannie szklanej w temperaturze 1000–1500°C. Następnie nieco schłodzone trafiają do maszyn rozwłókniających. Włókna spaja się ze sobą za pomocą sztucznych żywic lub poliakrylów. Ze względu na to, że włókna mają uporządkowany układ, potrzeba nieco więcej spoiwa.

Wełna skalna z kolei tworzona jest z bazaltu, gabro, dolomitu i kruszywa wapiennego. W jej składzie można znaleźć także brykiet mineralny z recyklingu. Po skruszeniu kamieni dalsza produkcja materiału jest podobna, jak w przypadku wełny szklanej. Jako spoiwa używa się substancji organicznych.

Wełna skalna jest nieco droższa od wełny szklanej. Wszystko oczywiście zależy od grubości wełny i jej parametrów izolacyjnych. Biorąc pod uwagę tę drugą cechę, różnica pomiędzy dwoma materiałami o tym samym współczynniku lambda może wynosić ok. 2 zł za m2.

Wełna skalna i szklana – różnice we właściwościach

Najważniejszym parametrem, na który zwraca się uwagę podczas wyboru wełny to współczynnik przewodności cieplnej – lambda (λ). Im jest on niższy, tym lepiej. Pod tym względem wełna szklana osiąga nieco lepszy wynik wynoszący maksymalnie 0,030 W/(m*K), kiedy wełna skalna osiąga maksymalnie 0,034 W/(m*K).

Różnica dotyczy także odporności na ogień. Pod tym względem obie wełny są w klasie ogniowej A1 lub A2. Jednak wełna skalna wytrzymuję temperaturę do 1000°C, a wełna szklana topi się w temperaturze 700°C. Wpływ na to ma budowa, ale także ilość spoiwa, którego w wełnie skalnej jest mniej.

Obie wełny osiągają podobne wyniki pod względem izolacji akustycznej czy paroprzepuszczalności, która jest ważna szczególnie przy izolacji dachu. Wełna szklana jest nieco bardziej sprężysta, dzięki czemu bardziej poddana na kompresję, z kolei wełna skalna jest odporniejsza na ściskanie, przez co jest wytrzymalsza.

Jak widzisz, oba materiały izolacyjne są do siebie bardzo zbliżone zarówno pod względem parametrów technicznych, właściwości, jak i ceny. W wielu miejscach można je używać zamiennie. Jeśli chcesz jednak ocieplić przestrzeń narażoną na duży nacisk – lepiej sięgnąć po wełnę skalną. Przy ocieplaniu dachu sprawdzą się obie wełny, choć przy dachach skośnych łatwiejsza w montażu może okazać się wełna szklana. Dzięki temu, że jest lżejsza i bardziej sprężysta, więc łatwiej umieścić ją pomiędzy krokwiami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *