Ocet na mszyce – domowe sposoby na mszycę

2
Ocet na mszyce – domowe sposoby na mszycę

Ocet na mszyce – domowe sposoby na mszycę

Mszyce to utrapienie ogrodników i osób, które uprawiają rośliny ma balkonach i tarasach. Niszczą rośliny ogrodowe i balkonowe, rozmnażają się błyskawicznie. Trzeba je zwalczać natychmiast, kiedy zauważymy pierwsze szkodniki. W przeciwnym wypadku po roślinach pozostanie jedynie wspomnienie, żal i złość, że coś tak małego, jak mszyce zniszczyło piękne rośliny – efekt naszej pracy.

Przy pojawieniu się mszyc, ważna jest szybka reakcja i uderzenie na wroga wszystkim, co akurat jest pod ręką i nadaje się do zwalczania mszyc. Ocet na mszyce, woda z octem czy może ocet jabłkowy? Co będzie skuteczne?

Mszyce – popularny szkodnik

Mszyce to jeden z najpopularniejszych szkodników.  Pewnego dnia prawie każdy ogrodnik i miłośnik roślin, zauważy, jak atakują jego rośliny. Pojawiają się nagle i bardzo szybko się rozmnażają.  Niewielkiego rozmiaru (2-5 mm) nie przeszkadza im w wyrządzaniu wielu szkód na roślinie. Należą do rzędu pluskwiaków. Pech właściciela zaatakowanych roślin polega na tym, że są to owady niezwykle trudne do wytępienia, a ich destrukcyjna działalność nie ogranicza się jedynie do zniszczenia rośliny – przenoszą przeróżne choroby.

W zależności od gatunku, mszyce mają różne kolory ciała – kremowy, czarny, biały, zielony, żółty  lub przeźroczyste, co bez wątpienia utrudnia rozpoznanie zagrożenia.

Szkodliwość mszyc

Szkodliwość mszyc wynika z ich wielotorowego działania – wysysają soki z młodych pędów, pąków kwiatowych lub kwiatostanów. Ich żerowanie prowadzi zahamowania wzrostu rośliny, skarlenia i zniekształcenia młodych pędów, nie mówiąc już o znacznym spadku ilości i jakości plonu u roślin warzywnych lub owocowych. Owady atakują także warzywa i owoce, doprowadzając do wielkich strat wśród rolników i sadowników. Mszyce wydalają wydzielinę zwaną spadzią, która jest idealnym środowiskiem do dla chorób grzybowych roślin. 

Mszyce to tak powszechny problem, że doświadczeni ogrodnicy i rolnicy mają swoje sposoby na szkodniki, np.: ocet na mszyce, rośliny odstraszające, domowe preparaty do oprysku roślin, a w podbramkowej sytuacji, kiedy naturalne sposoby nie pomagają, z odsieczą przychodzi chemia i bogata oferta preparatów na mszyce.

Ocet ma mszyce – skuteczny i szybki sposób

Doświadczeni ogrodnicy polecają na różnego rodzaju forach ogrodniczych kilka sposobów walki ze mszycami. Jednym z nich jest ocet na mszyce. Z octu i wody robi się roztwór, który trzeba przelać do spryskiwacza i obficie podlać rośliny od spodu liści – tam, gdzie mszyc jest najwięcej. Aby ocet na mszyce był skuteczniejszy można dodać odrobinę płynu do naczyń lub łyżkę szarego mydła. Wtedy preparat lepiej przylega do roślin i jego działanie jest dłuższe.

Najlepszy ocet na mszyce to ocet jabłkowy, który jest naturalnym konserwantem produktów spożywczych. W walce z mszycami użyć możemy wodnego roztworu octu jabłkowego – stosunek 1:10. Istotną kwestią jest fakt, że należy wlewać ocet do wody w myśl szkolnej zasady, której nauczano na lekcjach chemii „pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody”. Ocet na mszyce, zwłaszcza ten najskuteczniejszy – jabłkowy, to ekologiczny i naturalny sposób na pozbycie się mszyc – nie ma negatywnego działania na rośliny. 

Ocet na mszyce zwalcza nie tylko „robaki” , ale także choroby będące skutkiem wystąpienia spadzi – mazi produkowanej przez szkodniki. Walkę z chorobami grzybiczymi spowodowanymi przez mszyce umożliwiają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze octu jabłkowego. Oprysk z octu można stosować na balkonie i w ogrodzie. Trzeba go wykonać szybko, ponieważ naturalne preparaty nie są trwałe i szybko tracą swoje lecznicze właściwości.

Naturalni wrogowie mszyc – czyli domowe sposoby na mszycę

O ile w donicach, czy na grządkach ocet na mszyce będzie skutecznym sposobem zwalczania tych owady, o tyle trudno jest spryskać drzewa owocowe. Na szczęście mszyce mają swoich naturalnych wrogów. Jest też pewna grupa roślin, która odstrasza mszyce. Mszyce to obiad biedronek, złotook,  mszyczników oraz biegaczy. Jedna biedronka zjada do 150 mszyc dziennie. Larwy mszycznika uwielbiają mszyce, miodówki, czerwce. Biegacze są żarłoczne i pomogą zwalczyć mszyce. Każdego owada, który pojawi się w ogrodzie ,należy sprawdzić – to wcale nie musi być szkodnik zasługujące na wytępienie, typu: mszyce, czy pędziorki. Równie dobrze mogą być to pożyteczne stworzonka, których głównym pokarmem są szkodniki.

Ocet na mszyce sprawdzi się u roślin: cebula, czosnek, zioła

Wśród roślin,  których zapachu nie lubią mszyce są: czosnek i cebula, z ziół dobra jest mięta, lawenda. W zapobieganiu inwazji mszyc pomaga współrzędna uprawa roślin podatnych na ataki mszyc obok roślin odstraszających mszyce – trzeba je wspólnie sadzić na grządkach.

Dopiero kiedy żaden z domowych sposobów nie pomaga, powinno się sięgać po chemię. Preparaty chemiczne mogą zniszczyć rośliny i pożyteczne owady. Należy się nimi posługiwać ostrożnie zgodnie z instrukcją. Ogrodnicy zalecają, aby w miarę możliwości stosować naturalne sposoby na wszelkiego rodzaju szkodniki i pamiętać o regularnym dbaniu o ogród.   Aby wcześnie wykryć mszyce, trzeba regularnie przeglądać rośliny. Pierwszym krokiem w zwalczaniu mszyc na roślinach doniczkowych jest polanie owadów silnym strumieniem wody. Czynność należy wykonać kilka razy.

2 thoughts on “Ocet na mszyce – domowe sposoby na mszycę

  1. Kiedy widzę mszyce czuję wewnętrzną wściekłość i od razu przystępuję do walki. Szczególnie zależy mi na tym, aby pozbyć się szkodników naturalnymi sposobami, ponieważ jako zwolenniczka naturalnych ogrodów nie uznaję chemii w ogrodzie, bo niszczy także pożyteczne owady. Mszyce to jedne z najgorszych szkodników. Polecam też sadzenie roślin, których mszyce nie znoszą, ponieważ to pomaga chronić inne rośliny. Uwielbiam lawendę i miętę odkąd odkryłam, że pomaga zwalczać mszyce i inne robactwo. Poza tym lawenda wygląda pięknie. Ocet też stosuję i sprawdza się, więc mogę polecić z czystym sumieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *