Dylatacje posadzek

1
Dylatacje posadzek

Dylatacje posadzek

Posadzka musi być nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna oraz odporna na warunki atmosferyczne i codzienne użytkowanie, a więc: chodzenie po niej, błoto, piasek, śnieg, mycie i suszenie. Prawidłowe funkcjonowanie posadzki zależy od właściwie przeprowadzonej dylatacji – to znaczy celowo utworzonej szczeliny.  Termin  pochodzi od łacińskiego słowa dilatare, oznaczającego „rozciągać, rozszerzać”. Brak dylatacji posadzki prowadzi do jej pękania i innych szkód.

Dwa rodzaje dylatacji posadzki.

Przy wylewach betonowych stosuje dwa rodzaje dylatacji: obwodową i nacinaną. Dylatacja obwodowa wykonywana jest ze spienionego polietylenu. Stosuje się ją na obwodach ścian i elementów łączących się z posadzką, np.: na słupach. Oddziela  pływający podkład podłogowy od innych elementów budynku (ścian, przegród). Dylatacja posadzki obwodowa musi z jednej strony przylegać do ściany, a z drugiej do wylewki betonowej. Daje gwarancję, że podkład nie popęka, ponieważ  w sposób doskonały przyjmuje na siebie naprężenia związane z użytkowaniem budynku i zmianą temperatury.  Kolejnym rodzajem dylatacji posadzki jest dylatacja pozorna, inaczej zwana nacinaną. Wykonywane są przez nacięcie podkładu po zatarcia na około ⅓ grubości. Następnie posadzki zaciera się i uzyskuje się wtedy gładką powierzchnię, a pod nią szczelinę dylatacyjną. W wyniku powyższych działań podkład jest dzielony na mniejsze części i przypomina płytki.

Dylatacja posadzek – jak wybrać?

Od odpowiednio wybranego i profesjonalnie wykonanego systemu dylatacji posadzki zależy bezawaryjne i długotrwałe jej użytkowanie. Wybór odpowiedniego profilu dylatacyjnego nie jest prosty, ponieważ trzeba brać pod uwagę kilka czynników:  wielkość obciążenia eksploatacyjnego, rodzaj  powierzchni, szerokość szczeliny dylatacyjnej, wymogi higieniczne i odporności chemicznej – dla szpitali, przychodni i firm produkujących żywność stosuje się specjalne profile dylatacyjne. Profil dylatacyjny najlepiej uzgodnić z fachowcem, ponieważ źle wykonana dylatacja posadzek może doprowadzić do pęknięć na ścianach.

Systemowe rozwiązania dylatacji posadzek

Rozwiązania dylatacji systemowe posadzki  obejmują następujące typy posadzek: posadzki jastrychowe, posadzki na grubej zaprawie cementowej, posadzki na cienkiej zaprawie klejowej. Dylatacja posadzek jastrychowych wykonana jest  z twardego tworzywa sztucznego i dodatkowo wyposażona w boczne poprzeczki. Dylatacja posadzek na cienkiej warstwie klejowej powinna być przeprowadzona przy zastosowaniu gotowego profil dylatacyjnego. Przy posadzkach z grubej zaprawy cementowej, dylatację przeprowadza się profilem dylatacyjnym  w kształcie klina, wykonanego z twardego PCV.

W przypadku domu jednorodzinnego dylatacja posadzek pozwala na zwiększenie trwałości posadzki i zapobieganie zniszczeniom konstrukcyjnym i uszkodzeniom wynikającym z codziennego użytkowania. Inaczej mówiąc, nie pojawiają się nieestetyczne  szczeliny i pęknięcia. Dylatacja posadzki wykonywana jest niemalże standardowo.

1 thought on “Dylatacje posadzek

  1. Super ciekawy artykuł o wylewaniu posadzek. Zawsze warto poznać, jak wygląda budownictwo od kuchni. Taka wiedza może się przydać przy ocenianiu plac wykończeniowych zleconych „fachowcom”. Dobrze wykonana posadzka to postawa do stworzenia pięknej podłogi. Musi być trwała i odporna na warunki domowe. Nie zdawałam sobie sprawy, że wykonanie podłogi jest tak skomplikowane. Układanie podłogi kojarzyło się mi z montażem płytek lub paneli. Cenię dobrze wykonaną pracę i trwałość każdego elementu w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *