Barwy ciepłe i zimne – prezentacja kolorów

0
Barwy ciepłe i zimne - prezentacja kolorów

Barwy ciepłe i zimne - prezentacja kolorów

Świat bez kolorów byłby szary i smutny. Kolory wprowadzają radość, życie, witalność, różnorodność do świata. Dzięki kolorom nasze otoczenie jest piękniejsze. Barwy mają moc upiększania rzeczywistości, wpływania na charakter i nastrój człowieka. Bez wątpienia kolory wpływają na nasze życie i funkcjonowanie.  Dzielą się na barwy ciepłe i zimne. Właściwie dobrane barwy mogą dodać nam powagi, pobudzać, wyciszać, dodawać energii i poskromić apetyt.

Moc kolorów – jak odróżnić kolory ciepłe od zimnych?

Barwy ciepłe i zimne mają olbrzymi wpływ na nasze życie. Ogromne znaczenie dla naszej psychiki mają kolory wnętrza, ulubionych ubrań, bibelotów, w zasadzie wszystkiego, co nas otacza. Kolory są wszędzie: środowisku naturalnym, w miejscu zamieszkania, w miejscu pracy, na ścianach i niebie, w szafie, a półce z książkami. Wiele słyszy się o terapii kolorach. Rzeczywiście, jest udowodnione naukowo, że pewne barwy mogą redukować stres i zmniejszać napięcie organizmu. Niektóre kolory mogą działać pobudzająco, a nawet antydepresyjnie.

Pozytywny wpływ ciepłych barw

Temat wpływu kolorów na nasze działania fascynował ludzkość od wieków.  Wypowiadającą się o tym projektanci wnętrz, mody i artyści. Każdy kolor ma swoje znaczenie. Czerwony pobudza do działania, motywuje, a także dodaje sił.  Jest uznawany za barwę miłości, ponieważ  rozpala zmysły i sprzyja romantycznym i namiętnym chwilom.  To tradycyjny kolor producentów gadżetów na Walentynki i Dzień Kobiet. Pomarańczowy działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój oraz podnosi samoocenę. Żółty poprawia humor, zachęca do działania, ułatwia koncentrację i przyswajanie wiedzy, czyli pobudza mózg do pracy. Brąz symbolizuje wszystko, co  naturalne i stabilne. To przecież naturalny kolor drewna ( większość wybarwień ma różnorodne odcienie brązu).  Brązowy ma działanie uspokajające i daje poczucie bezpieczeństwa. Do barw ciepłych wlicza się  jeszcze soczyste odcienie zieleni, które kojarzą się z wiosną, młodością i nowym życiem Soczysta zieleń sprawia, że tryskamy humorem, w naszym myśleniu pojawia się optymizm,  a dodatkowo koi zmęczenie.

Barwy ciepłe w domu

Barwy ciepłe są doskonałe dla ludzkiej psychiki i warto  stosować je w swoim domu. Ożywiają wnętrze i dodają energii. Trzeba pamiętać, że braw  ciepłych nie stosujemy w sypialni, ponieważ utrudniają zasypianie.  To znakomity wybór do kuchni, ponieważ barwy ciepłe pobudzają apetyt i kubki smakowe.  Kolory pastelowe w gamy żółci są doskonałe do pomalowania nimi pomieszczeń przeznaczonych  do pracy i nauki, ponieważ stymulują  procesy poznawczych, w tym pamięć. To świetne kolory do biura, pokoju ucznia lub osoby pracującej zdalnie. Usprawniają myślenie i koncentrację uwagi, sprzyjają kreatywnym pomysłom. 

Z kolei jasnobrązowe ściany wyciszają, ale i uspokajają skołatane nerwy po ciężkim dniu. Ciepłe barwy sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne. Są polecane dla większych pomieszczeń. Najmodniejszymi kolorami do wnętrza są: brzoskwiniowy lub żółty.  Z kolei w przedpokoju warto postawić na kolor oliwkowy lub żółty. W kuchni może królować soczysta czerwień, która kojarzy się z ulubionymi owocami i warzywami, co pobudza apetyt.  Nie powinno się malować wszystkich ścian w kuchni na czerwono – wystarczy jedna ściana lub jakiś akcent, np.: szafka, blat, płytki pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi. Do pokoju dziecka polecana jest ciepła zieleń oraz żółty.

Korzystny wpływ zimnych barw

Nie wątpliwości, że kolory zimne uspokajają, wyciszają i skłaniają do refleksji, relaksują, a nawet ochładzają. Wręcz legendarna jest moc koloru niebieskiego we wszystkich tonacjach – od błękitu po granat. Barwa ta skutecznie uspokaja, koi zmysły, sprzyja odpoczynkowi i orzeźwia. Kojarzy się przecież z wodą i niebem. Odcienie zieleni od chłodnej po butelkową również orzeźwiają i  wprowadzają atmosferę spokoju. Fiolet pomaga poradzić sobie z nadmiernym stresem, redukuje jego poziom i wprowadza organizm w stan relaksu.

Barwy zimne w mieszkaniu

Urządzając mieszkanie, warto postawić na barwy zimne i ciepłe. Jasnoniebieski doskonale sprawdzi się w sypialni: wycisza przed snem, ułatwia zasypianie i daje orzeźwienie upalne dni.  Zaobserwowano, że zastosowanie niebieskiego w kuchni zmniejsza apetyt, dzięki czemu łatwiej zrzucić nadmiarowe kilogramy i zadbać o sylwetkę.

Kolorowe ubrania

Zazwyczaj każdy z nas ma swój ulubiony kolor. Kupując ubrania, zazwyczaj kierujemy się gustem i modą. Rzadziej zastanawiamy się nad znaczeniem kolorów. Tymczasem odzież w kolorze   niebieskim uchodzi za symbol elegancji, mądrości, systematyczności oraz sumienności.  Dlatego jest to kolor ceniony wśród pracowników biurowych, lekarzy i nauczycieli. Pracownik ubrany na niebiesko jest odbierany jako osoba wydajna, dobrze przygotowana do pracy i kompetentna. Z kolei zieleń w wizerunku jest oznaką bogactwa, męskości, konserwatywnych poglądów.

Ciepłe tonacje dodają pomieszczeniu przytulność i wizualnie odrobinę je zmniejszają. Zimne barwy powiększają wnętrze i budują wrażenie głębi. Jeżeli pokój lub kuchnia są niewielkie, to ciepłe barwy stosuje się tylko na jednej ścianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *