Barwy ciepłe i zimne – prezentacja kolorów
Świat bez kolorów byłby szary i smutny. Kolory wprowadzają radość, życie, witalność, różnorodność do świata. Dzięki kolorom nasze otoczenie jest piękniejsze. Barwy mają moc upiększania rzeczywistości, wpływania na charakter i nastrój człowieka. Bez wątpienia kolory wpływają na nasze życie i funkcjonowanie. Dzielą się na barwy ciepłe i zimne. Właściwie dobrane barwy mogą dodać nam powagi, pobudzać, wyciszać, dodawać energii i poskromić apetyt.
Moc kolorów – jak odróżnić kolory ciepłe od zimnych?
Barwy ciepłe i zimne mają olbrzymi wpływ na nasze życie. Ogromne znaczenie dla naszej psychiki mają kolory wnętrza, ulubionych ubrań, bibelotów, w zasadzie wszystkiego, co nas otacza. Kolory są wszędzie: środowisku naturalnym, w miejscu zamieszkania, w miejscu pracy, na ścianach i niebie, w szafie, a półce z książkami. Wiele słyszy się o terapii kolorach. Rzeczywiście, jest udowodnione naukowo, że pewne barwy mogą redukować stres i zmniejszać napięcie organizmu. Niektóre kolory mogą działać pobudzająco, a nawet antydepresyjnie.
Pozytywny wpływ ciepłych barw
Temat wpływu kolorów na nasze działania fascynował ludzkość od wieków. Wypowiadającą się o tym projektanci wnętrz, mody i artyści. Każdy kolor ma swoje znaczenie. Czerwony pobudza do działania, motywuje, a także dodaje sił. Jest uznawany za barwę miłości, ponieważ rozpala zmysły i sprzyja romantycznym i namiętnym chwilom. To tradycyjny kolor producentów gadżetów na Walentynki i Dzień Kobiet. Pomarańczowy działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój oraz podnosi samoocenę. Żółty poprawia humor, zachęca do działania, ułatwia koncentrację i przyswajanie wiedzy, czyli pobudza mózg do pracy. Brąz symbolizuje wszystko, co naturalne i stabilne. To przecież naturalny kolor drewna ( większość wybarwień ma różnorodne odcienie brązu). Brązowy ma działanie uspokajające i daje poczucie bezpieczeństwa. Do barw ciepłych wlicza się jeszcze soczyste odcienie zieleni, które kojarzą się z wiosną, młodością i nowym życiem Soczysta zieleń sprawia, że tryskamy humorem, w naszym myśleniu pojawia się optymizm, a dodatkowo koi zmęczenie.
Barwy ciepłe w domu
Barwy ciepłe są doskonałe dla ludzkiej psychiki i warto stosować je w swoim domu. Ożywiają wnętrze i dodają energii. Trzeba pamiętać, że braw ciepłych nie stosujemy w sypialni, ponieważ utrudniają zasypianie. To znakomity wybór do kuchni, ponieważ barwy ciepłe pobudzają apetyt i kubki smakowe. Kolory pastelowe w gamy żółci są doskonałe do pomalowania nimi pomieszczeń przeznaczonych do pracy i nauki, ponieważ stymulują procesy poznawczych, w tym pamięć. To świetne kolory do biura, pokoju ucznia lub osoby pracującej zdalnie. Usprawniają myślenie i koncentrację uwagi, sprzyjają kreatywnym pomysłom.
Z kolei jasnobrązowe ściany wyciszają, ale i uspokajają skołatane nerwy po ciężkim dniu. Ciepłe barwy sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne. Są polecane dla większych pomieszczeń. Najmodniejszymi kolorami do wnętrza są: brzoskwiniowy lub żółty. Z kolei w przedpokoju warto postawić na kolor oliwkowy lub żółty. W kuchni może królować soczysta czerwień, która kojarzy się z ulubionymi owocami i warzywami, co pobudza apetyt. Nie powinno się malować wszystkich ścian w kuchni na czerwono – wystarczy jedna ściana lub jakiś akcent, np.: szafka, blat, płytki pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi. Do pokoju dziecka polecana jest ciepła zieleń oraz żółty.
Korzystny wpływ zimnych barw
Nie wątpliwości, że kolory zimne uspokajają, wyciszają i skłaniają do refleksji, relaksują, a nawet ochładzają. Wręcz legendarna jest moc koloru niebieskiego we wszystkich tonacjach – od błękitu po granat. Barwa ta skutecznie uspokaja, koi zmysły, sprzyja odpoczynkowi i orzeźwia. Kojarzy się przecież z wodą i niebem. Odcienie zieleni od chłodnej po butelkową również orzeźwiają i wprowadzają atmosferę spokoju. Fiolet pomaga poradzić sobie z nadmiernym stresem, redukuje jego poziom i wprowadza organizm w stan relaksu.
Barwy zimne w mieszkaniu
Urządzając mieszkanie, warto postawić na barwy zimne i ciepłe. Jasnoniebieski doskonale sprawdzi się w sypialni: wycisza przed snem, ułatwia zasypianie i daje orzeźwienie upalne dni. Zaobserwowano, że zastosowanie niebieskiego w kuchni zmniejsza apetyt, dzięki czemu łatwiej zrzucić nadmiarowe kilogramy i zadbać o sylwetkę.
Kolorowe ubrania
Zazwyczaj każdy z nas ma swój ulubiony kolor. Kupując ubrania, zazwyczaj kierujemy się gustem i modą. Rzadziej zastanawiamy się nad znaczeniem kolorów. Tymczasem odzież w kolorze niebieskim uchodzi za symbol elegancji, mądrości, systematyczności oraz sumienności. Dlatego jest to kolor ceniony wśród pracowników biurowych, lekarzy i nauczycieli. Pracownik ubrany na niebiesko jest odbierany jako osoba wydajna, dobrze przygotowana do pracy i kompetentna. Z kolei zieleń w wizerunku jest oznaką bogactwa, męskości, konserwatywnych poglądów.
Ciepłe tonacje dodają pomieszczeniu przytulność i wizualnie odrobinę je zmniejszają. Zimne barwy powiększają wnętrze i budują wrażenie głębi. Jeżeli pokój lub kuchnia są niewielkie, to ciepłe barwy stosuje się tylko na jednej ścianie.