Szalunek schodów

1
Szalunek schodów

Szalunek schodów

Schody betonowe to najtrwalsze schody -solidne i bezpieczne. Pod jednym warunkiem, że są prawidłowo wykonane. Schody betonowe są trwalsze od drewnianych i nie skrzypią, nawet po  wielu latach eksploatacji, co znacząco wpływa na komfort ich użytkowania. Schody betonowe wykonuje się bezpośrednio na budowie, ponieważ służą one również ekipie budowlanej w czas wznoszenia domu. Później mogą być pokrywane różnymi materiałami wykończeniowymi. Wylewanie schodów betonowych wykonuje się razem z betonowaniem stropu.

Ważna dokumentacja

Podstawą wszelkich prac budowlanych, między innymi szalunku schodów jest dokumentacja budowlana określająca lokalizację, układ, długość, wysokość i szerokość schodów. Projekt schodów żelbetonowych otrzymuje się wraz z projektem domu.

Pierwszy etap budowy schodów betonowych-szalunek

 Szalunek schodów, inaczej deskowanie jest najważniejszym etapem budowy schodów. Musi  być wykonany z zachowaniem najwyższej staranności. Wystarczy niewielkie uchybienie, aby schody wyszły krzywo, co mogłoby spowodować zagrożenie dla użytkowników.  Szalunek na schody betonowe montuje się  z desek układanych od góry do dołu wzdłuż biegów. Następnie  szalunek schodów podpiera się stemplami ustawionymi co metr.  Do budowy  szalunku lepiej wykorzystywać  płyty ze sklejki niż deski, ponieważ zapewnia to odpowiedni poziom oraz kształt przyszłym biegom, stopniom i spocznikom.  Zbrojenie układa się ściśle według projektu. Później wypełnia się je mieszanką betonową, co przeważnie odbywa się w tym samym czasie co betonowanie stropów. Betonowe schody wykańcza się po zakończeniu budowy i wniesieniu mebli.

Schody drewniane zamiast betonowych

Na etapie wykończenia domu można zastąpić schody betonowe drewnianymi, co nie wymaga specjalnych pozwoleń i jest stosunkowo proste pod względem technicznym do przeprowadzenia. W  przypadku zastąpienia schodów drewnianych betonowymi niezbędna jest adaptacja projektu, ponieważ , bo trzeba opracować sposób ich posadowienia i zbrojenie konstrukcyjne. Konieczne jest również sprawdzenie czy konstrukcja domu wytrzyma nieplanowane obciążenie żelbetowej konstrukcji schodów.

Wykończenie betonowych schodów

Eksperci budowlani radzą, aby jak najdłużej chodzić po schodach betonowych, a ich wykończenie zostawić na ostatni etap prac wykończeniowych. Szalunek schodów można usunąć po miesiącu od jego wykonania.  Schody betonowe mają olbrzymi potencjał jeżeli chodzi o dobór materiałów wykończeniowych. Można na nich ułożyć  drewnianą okładzinę, płytki gresowe, klinkierowe lub kamienne. Okładzinę drewnianą trzeba wykończyć lakierem, olejowoskiem lub olejem. Można specjalne płytki przeznaczone do wykończenia schodów lub zastosować standardowe płytki podłogowe.

Koszt wykonania schodów betonowych przez inną firmę niż wynajęta ekipa budowlana to ok 2000 zł. W cenę wliczone są materiały i robocizna.  Koszty wykończenia schodów żelbetonowych po zakończonej budowie to inna sprawa. Cena zależy od zastosowanych materiałów. Najważniejsze, aby w momencie wprowadzenia się domowników schody były bezpieczne i wyglądały estetycznie.

1 thought on “Szalunek schodów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *