Płyta fundamentowa – podstawa konstrukcji budynku

0
Płyta fundamentowa – podstawa konstrukcji budynku

Płyta fundamentowa – podstawa konstrukcji budynku

Fundament to podstawowy element  konstrukcyjny budynku. Jego zadaniem jest przekazywanie na podłoże obciążeń konstrukcji domu. Zapewnia minimalne i równomierne osiadanie budowli, a co za tym idzie  stateczność i bezpieczeństwo domu. Fundamenty zabezpieczają dom przed zawilgoceniem. W budownictwie jednorodzinnym coraz częściej zastępuje się tradycyjne fundamenty płytą fundamentową.

Zalety płyty fundamentowej

Płyta fundamentowa to rewolucja w budownictwie – umożliwia posadowienie budynku na słabych gruntach. Podczas budowy z wykorzystaniem płyty unika się czasochłonnego wznoszenia ław i ścian fundamentowych oraz pomyłek z ociepleniem i izolacją przeciwwilgociową.  Płyta fundamentowa wykonana jest z betonu, zbrojona stalowymi prętami lub zbrojeniem rozproszonym.  Jest łatwa i szybka w montażu, co wpływa na szybkość budowy. Wykop pod płytę fundamentową nie jest głęboki – jest posadawiana już na głębokości 50 cm. Dzięki temu można ograniczyć  roboty ziemne i przyspieszyć tempo prac budowlanych. Ma grubość 25 lub 40 cm.

Płyta fundamentowa – ratunkiem dla budowy na kiepskich gruntach

Płyta fundamentowa rozciąga się pod całym domem. Nawet w sytuacji naruszenia stabilności podłoża konstrukcja domu pozostanie stabilna. Płytę fundamentową poleca się w przypadku budowy na gruntach o małej nośności i z wysokim poziomem wód gruntowych, na  terenie szkód górniczych i przypadku projektów domów o rzucie w kształcie innym niż kwadrat.

Płyta fundamentowa – najlepszy wybór

Płyta fundamentowa zmieniła budownictwo. Jest to produkt, który sprawdza się w wielu sytuacjach budowlanych. Im więcej planowanych jest ścian konstrukcyjnych, tym lepszym rozwiązaniem jest płyta fundamentowa. Niektóre ściany wymagają podparcia w postaci ław. Płyta fundamentowa eliminuje konieczność ich zastosowania. Bez problemu można stawiać ściany działowe, ponieważ wytrzymałość płyty jest jednakowa dla całej powierzchni. Płyta fundamentowa cechuje się doskonałą izolacją poziomą i pionową oraz jest łatwiejsza do uszczelnienia. W przypadku budowy na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych używa się betonu wodoszczelnego.

Koszt płyty fundamentowej

Jest to droższe rozwiązanie niż tradycyjne fundamenty, ponieważ do jej produkcji trzeba zużyć więcej betonu i stali zbrojeniowej. Koszt płyty jest większy, jeżeli budowa prowadzona jest na słabszych gruntach, na których konieczne są dodatkowe zabezpieczenia. Za pomocą płyty fundamenty wykonuje się w ciągu 4-5 dni, a w przypadku tradycyjnych fundamentów czas i wykonania jest znacznie dłuższy, ok. 4 tygodni. Stosowanie płyty fundamentowej zmniejsza koszty ekipy budowlanej.

Decyzja o wyborze fundamentów powinna być podejmowana po wykonaniu badania gruntu, na którym znajduje się działka budowlana. Dobrze wykonane fundamenty są podstawą bezpieczeństwa budynku i zmniejszają koszty jego eksploatacji – mniejsze są straty ciepła, co przekłada się na oszczędności w ogrzewaniu. Trzeba pamiętać, że im bardziej  skomplikowana jest bryła budynku, tym wyższe są koszty wykonania fundamentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *